T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

​COVID-19 KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ KAPSAMINDA HALKIMIZIN GIDA ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Yayın Tarihi : 20.3.2020

Son günlerde Çin Halk Cumhuriyetinin Wuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan Covıd- 19 salgın nedeniyle Tarım ve Orman Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı ve diğer bakanlıklarla ilk andan itibaren koordineli olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Erken dönem oluşturulan Korona Virüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda alınan sıkı tedbirler sayesinde hastalığın ülkemize gelişi önemli ölçüde engellenmiştir. Bu durumun sürdürülebilir olmasını sağlamak adına Kurulun önerileriyle yeni tedbirlerin hayata geçirilmesine devam edilmiştir. 

➢ Öncelikle belirtmek gerekir ki ihtiyaç duyulan her türlü gıdaya ait stoklarımız yeterli düzeydedir. 

➢ Bu süreçte çarşı, pazar ve marketlerde alışverişlerin artığı görülmektedir. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için gıda güvenirliğinin son derece önemli olduğu ve satın alınan ürünlere dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. 

➢ Bir gıda ürünü alındığında kesinlikle o ürünün bakanlığımızda üretim izninin olup olmadığına bakılmalıdır. Üzerinde Tarım ve Orman Bakanlığımızın kayıt/onay numarası olmayan hiçbir gıda ürünü alınmamalıdır. 

➢ Etiketsiz, küflenmiş, ambalajsız, gıdaya has olmayan kötü tat ve kokulu gıdalar ile son tüketim tarihi/tavsiye edilen tüketim tarihi geçmiş ürünler alınmamalıdır. 

➢ Açıkta satılan hiçbir ürün alınmamalıdır. Açıkta satılan her ürün mutlaka fizyolojik ve mikrobiyolojik olarak riske davetiye çıkarmaktadır. 

➢ Sokaklarda ve köşe başlarında seyyar araçlarla hangi koşullarda üretildiği belli olmayan her türlü bulaşmaya açık şekilde satılan lokum, şekerleme, kuru yemiş, et, süt, balık, tatlı, ekmek vb. gıda maddelerinin hiçbir surette satın alınmaması ve tüketilmemesi halkımızın sağlığının korunması açısında büyük önem arz etmektedir. 

➢ Ekmek üretimi ve satışı yapan işletmeciler, ekmekleri mutlaka kapalı dolaplarda muhafaza etmelidir. Tüketici olarak ekmeklerimize kesinlikle eldivensiz dokundurtmamalıyız. 

➢ Bu süreçte mümkün oldukça uygun koşullarda kapalı ambalajlı ürünler alınmalı ve mutlaka izlenebilirliği açısından ürünün etiket bilgilerini gösteren fatura işletmeciden talep edilmelidir. 

➢ Özellikle sebze ve meyveler tüketilmeden önce sirkeli/klorlu su veya temiz akar su altında iyice yıkanmalıdır. 

➢ Lokanta, restorant, cafe gibi toplu tüketim yerlerinde özellikle gıda ile temas eden işletme çalışanlarının koruyucu önlem olarak eldiven, maske ve bone kullanma hususlarına dikkat etmelidirler. Vatandaşlarımızın her türlü ihbar, şikayet, soru ve sorunlarına ilişkin olarak Tarım ve Orman Bakanlığımızın Alo 174 Gıda Hattı ile WhatsApp Hattına (0501 174 0 174 ) iletişim sağlayabilirler.