T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İNCİ KEFALİ AV YASAĞI BAŞLIYOR

Yayın Tarihi : 14.4.2020

Van Gölü'nde yaşayan tek balık türü olan inci kefali balığının üreme dönemine girmesi nedeniyle üç ay boyunca (15 Nisan - 15 Temmuz 2020) sürecek olan avlanma yasağı başladı. Van İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş, dünyada sadece Van Gölü'nün sodalı suyunda yaşayabilen üreme alanı olan akarsu ve dere yataklarına göç ederek tatlı sularına yumurtalarını bırakan inci kefali balığının 15 Nisan - 15 Temmuz tarihlerinde inci kefali balığının avlanması, bulundurulması, satışı ve nakli yasak olduğunu ve yasaklara uymayanlar hakkında idari para cezalarının uygulanacağını söyledi.

Van Gölü Havzası'nda yaklaşık 15 bin kişinin ekmek kapısı olan inci kefalleri için balıkçılar son kez ağlarını çekti ve 3 ay boyunca Van Gölü'nde inci kefali avlayamayacak. Balıklarda bu süre içinde üremek için zorlu göç yolculuğunu gerçekleştirmek için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp tatlı sulara akın edecek. Balıklar aynı zamanda bölgenin turizmine de katkı sunuyor.

"İnci kefali yaşamını gölde sürdürmesine rağmen her yıl Nisan ve Temmuz ayları geldiğinde üremek için Van Gölü etrafında bulunan akarsulara göç ediyor. Ve bu dönemde kaçak avcıların yoğun bir şekilde hedefi haline geliyor. Bu dönemdeki kaçak avcılığı önlememiz Van Gölü'nden geçimini sağlayan 15 bin insanın aslında evine götüreceği ekmeği korumamız demektir.

Geçen yıl çok başarılı bir koruma çalışma dönemi geçirdiklerini söyleyen GÖRENTAŞ kaçak avcılığı önlemedeki amaçlarının İl Müdürlüğümüz ekipleri, jandarma ve diğer kolluk kuvveti ekipleri ile koordineli bir şekilde hareket ederek balık avlanmadan canlı bir şekilde korumak olduğunu söyledi. Tüm vatandaşlarımızın yasak dönem boyunca hassas davranması gerektiğini vurgulayan İl Müdürü Görentaş Van'ımızın ekonomisine büyük katkı sağlayan ve endemik bir tür olan İnci Kefali'ni korumak ve gelecek nesillere devamlılığını sağlamak için kaçak avcılığa müsaade edilmemesi gerektiğini söyledi.