T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Erçek Gölündeki Van Balığı da Korunuyor

Yayın Tarihi : 26.4.2020

         Erçek Gölü'nde yaşayabilen tek balık türü olan  Van Balığı (inci kefali) için 3 ay boyunca devam edecek olan av yasağı başladı.

         112 kilometrekare yüzölçümüne sahip Van Gölü Havzasında en büyük ikinci gölünde neslini devam ettiren Van Balığı, 15 Nisan-15 Temmuz arası 3 ay süresince tatlı su ağızlarına göç ederek yumurtalarını bırakıyor. Gerçekleştirdiği kutsal yolculukta eşsiz bir görüntü sergileyen Van Balığının, özellikle kaçak avlanma yapan balıkçıların hedefi haline gelmemesi için Van Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Balıkçılık Su Ürünleri Şube Müdürü Muhammet DEMIR ve Şube personelleri tarafından göl kenarındaki yerleşim birimlerinde ve tatlı su ağızlarında önemli tedbirler alınıyor.


         Erçek Gölü'nün, Van Gölü havzasındaki Van Gölü'nden sonra en büyük inci kefalinin stoku içerdiğini ifade eden Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim GÖRENTAŞ "Erçek Gölü'nde 1 adet tekne balıkçılık yaparak geçimlerini sağlıyor. Bildiğiniz gibi doğal kaynaklar sınırsız değil. Eğer bu kaynakları sürdürülebilir devam edebilirsek bu kaynaklardan birçok insan geçimini sağlar ve birçok insan bu kaynaklardan istihdam olur. Erçek Gölü bu noktada çok güzel bir örnek. Eğer buradaki inci kefalinin stokunu koruyabilirsek buradaki tekne sayısı ilerleyen yıllarda daha da artacak. Tabi ki inci kefali balığının stokunu korumamızda ki öncelikli unsur av yasaklarına dikkat etmememizdir. Bu gün Erçek Gölü'ndeki av yasaklarına dikkatli bir şekilde uygulayabilir ve koruyabilirsek buradaki ekmek yiyen insanlar, ekmek yemeye devam edecekler. Yeterki Erçek Gölü ve Van Gölü'ne dökülen derelere göç eden inci kefalleri üreme dönemindeki kaçak avcılardan koruyabilelim. Üreme döneminde balığın üremesine izin verelim" dedi.


" Önceki yıllar gibi bu yılda tedbirlerimiz her alanda olacak"


         Yasakla ilgili bu seneki çalışmalarının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da resmi kurumlarla bir araya gelerek bir çalışma yaptıklarını ifade eden Görentaş, Bu yılki tedbirlerimiz her alanda olacak. Bu sene yine her sene olduğu gibi dere ağızlarında İl Müdürlüğümüz ekipleri görev alacak. Balığın dereden avlanmasını önlemeye çalışacak. Tabi ki inci kefali balığı yasakları üç dört aşamadan oluşuyor. Birincisi balığı üreme dönemin gölde ve derelerde avlattırmayacağız. İkincisi eğer her hangi bir sebeple balık avlanmışsa balığı taşıttırmayacağız. Üçüncüsü balığı taşıttırdık, balık merkeze girdi onu orada sattırmayacağız, satın aldırtmayacağız. İl ve ilçe Müdürlüğü ekiplerimizin hepsi sahaya çıktı ve üreme döneminde gerek Van merkez olsun, gerek ilçeler olsun buralarda balığın satışını engelleyeceğiz. Çünkü balık satılmaz, alınmazsa otomatikmen satışı duracaktır" dedi.