T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

VAN'DA ÇİFTÇİLERE YONCA TOHUMUDAĞITILDI

Yayın Tarihi : 1.5.2020

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından İlimiz genelinde kaliteli kaba yem üretimini artırmak, ekilmeyen arazileri tarıma kazandırmak, üreticiyi teşvik ve desteklemek için yaklaşık 3.000dekar alanda ekilmek üzere 8.500 kg sertifikalı yonca tohumu dağıtımı gerçekleştirilmiştir.

 Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim GÖRENTAŞ;"Hayvancılık sektörü, Van ilinin en önemli iktisadi sektörü olma potansiyeline sahiptir.Küçükbaş hayvan sayısı bakımından Van, Ülkemizde birinci sıradadır.İlimiz ve dolayısıyla Ülkemiz için bu kadar önemli olan hayvancılık sektörünün en büyük masrafını tek başına yem oluşturmaktadır. Karlı bir işletme için ihtiyaç duyulan yemin üretilmesi şarttır. Üretici, bu çalışma kapsamında almış olduğu sertifikalı tohumluk ile yem üretimini geliştirerek en büyük maliyetten kurtulmuş olacaktır.

"Sertifikalı tohum ile verim ve kaliteyi arttırarak, boş bırakılan tarım arazilerinin değerlendirilmesini sağlamış olacağız"

Yem bitkileri üretimini geliştirme çalışması kapsamında çiftçilerimize dağıtımı yapılan sertifikalı tohum ile tohumluk özelliği olmayan ve zararlı ot tohumları içeren sertifikasız tohumların yerine sertifikalı tohumları üreticiye kullandırmak, birim alanda verimi artırmak, boş bırakılan tarım arazilerini değerlendirmek sureti ile hem çiftçiye destek olmak hem de İlimizde bulunan kaba yem açığını gidermek noktasında çiftçilerimize önemli bir katkı sağlayacaktır" dedi.