T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

20 Mayıs Dünya Arı Günü

Yayın Tarihi : 20.5.2020

"Slovenya ile birlikte, aralarında ülkemizin de bulunduğu, 115 ülkenin ortak sunuculuğunda, 20 Mayıs tarihinin "Dünya Arı Günü" ilan edilmesine yönelik karar tasarısı, 20 Aralık 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda oybirliğiyle kabul edilmişti."Her yıl 20 Mayıs tarihinde düzenlenecek "Dünya Arı Günü" etkinlikleriyle, arıların ve diğer tozlayıcıların insanlık ve dünyamız için taşıdıkları önemin hatırlanması ve bu konuda bir farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, düzenlenecek bu etkinliklerle, Birleşmiş Milletler 2030 gündeminde tanımlanan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin başarılmasına da katkı sağlayan biyoçeşitliliğin ve ekosistemin korunmasına da dikkat çekilmesi hedeflenmektedir. Bal arılarının mevcut yaşam koşullarını da etkileyen iklim değişikliğini hafifletecek önlemlerin gelecekteki uygulanmasının gerekliliğini vurgularken hastalıkların ve zararlıların önlenmesi ve kontrol edilmesi için yapılacak çalışmaların öneminin de artacağını söylendi.

            Bu kapsamda; 18.05.2020 tarihinde Van İlimiz Gevaş İlçesinde bulunan kadın arıcılarımıza yönelik yaptığımız çalışmaları yerinde incelemek ve çiftçilerimizi yalnız bırakmadığımız her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek adına ziyaret ettik.Programa, İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim GÖRENTEŞ, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Van İl Koordinatörü Dr. İbrahim BAŞAK, Tarım ve Orman Müdürlüğünde İl Sistem Sorumlusu Tahir KEÇECİ, Bal üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Fırat ÇENBERLİTAŞ kadın arıcılarımız Ceylan DANİŞ, Aycan BEYAZİT ile birlikte diğer arıcılar katıldığı programda Van Tarım ve Orman İl Müdürü  İbrahim Görentaş, İlimizde arıcılık bakımında çok önemli bir coğrafyaya sahip olduklarını ve arıcılığın geliştirilmesi için de çalışma yürüttüklerini belirtti.

Görentaş, "İlimiz zengin bir floraya sahip ve kendi halinde açan bir çiçeğin sağlık dolu polen ve nektarının bize ulaşmasını sağlayan arıların enerjileri hepimize sağlık olarak geri dönüyor. Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak  kırsalda bu işe kadınları da katmak istedik. Başta  eğitimler vererek, daha sonra arılı kovan desteğiyle onların arıcılığa başlamalarını sağladık. Kalkınmayı kırsaldan sağlamada kadının rolü çok büyük. Bu kapsamda, arıcılığı yaygınlaştırarak ekonomiye katkı sağlamayı düşünüyoruz. Ayrıca bütün arıcılarımızın Dünya Arı Gününü kutladığını söyledi"

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi için çiftçilere ekipman desteği sağladıklarını aktaran TKDK İl Koordinatörü İbrahim Başak da "Birçok sektöre destek veriyoruz. Şimdi kadar 250 arıcıya destek verdik. Bunlardan 50'si kadın. Özellikle organik üretim yapan kadınları destekliyoruz. " açıklamasında bulundu.

2019 yılı arıcılık açısından çok verimli ve bereketli bir yıl olduğunu belirten Görentaş, Arılı Kovanlarda %20-30  arası bir artış sağlandığını, buna paralel olarak son yılların en iyi bal üretimlerinden birini yaşadıklarını belirtti. Van Arıcılığını daha iyi yerlere getirip, daha kaliteli bal ve arı ürünlerini elde etmeye çalıştıklarını vurgulayan İl Müdürü Görentaş, İlimizde 705 arıcılık işletmesinin mevcut olduğunu, 2019 yılında 537 üreticimize96.966 arılı kovana1.454.490 ₺ ve Organik Arıcılık için ise 14 üreticimize 5987 arılı kovan için 59.870 TL destekleme ödemesi yapıldığını belirtti.