T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

ELMA İÇ KURDUNA KARŞI İKİNCİ İLAÇLAMA UYARISI

Yayın Tarihi : 24.6.2020

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim GÖRENTAŞ İlimizde elma üretimi yapan çiftçileri elma iç kurdu mücadelesinde ikinci ilaçlama hususunda uyardı.

Görentaş; İlimiz meyveciliğinde ana ürünün elma olduğunu ve elmanın da ana zararlısının Elma iç kurdu(Cydiapomonella) olduğunu doğru zaman, doğru ilaç ve doğru yöntemle mücadele yapılmadığında büyük verim kayıplarının yaşanabileceğini belirtti.

Elma iç kurduna karşı doğru zamanda mücadele yapılabilmesi amacıyla ilçelerimizde 3 adet Elektronik Tahmin ve Erken Uyarı İstasyonu kurduklarını, arazide eşeysel tuzaklar asıldığını ve fenolojik gözlemlerler yapıldığını belirtti.  İstasyonlarımızdan ve araziden elde edilen verilerin teknik personellerimiz tarafından değerlendirildiğini böylece elma iç kurdunun mücadele zamanının tespit ederek üreticilerimize basın, kısa SMS ve anonslarla duyurduklarını belirtti.

Bütün bu bilgiler ışığındaiç kurdu zararlısında mücadele zamanının geldiğini, 2020 yılı Tahmin ve Erken Uyarı çalışmaları doğrultusunda Elma İç Kurduna karşı  1. döl 2. İlaçlamaya Tuşba, İpekyolu, Edremit ve Gürpınar İlçelerinde 25.06.2020 tarihinden  itibaren, Erciş ve Muradiye ilçelerinde 27.06.2020 tarihinden itibaren veGevaşİlçesinde28.06.2020tarihinden itibaren başlanması gerektiğini belirterek üreticilerimizin ürünlerinde verim ve kalite sorunlarının yaşanmaması için mutlaka bu uyarılara dikkat etmelerini istedi. Mücadelede geç kalınması durumundameyve kalitesinde ciddi düşüşler yaşanacağını belirtti

Bu zararlıya karşı kimyasal mücadelenin yanı sıra diğer yöntemlerle denasıl mücadele edileceği ve kullanılacak bitki koruma ürünleri ile ilgili bilgi almak isteyen üreticilerin mutlaka en yakın İl ve İlçe Müdürlüklerimize müracaat etmeleri gerektiğini söyleyerek, üreticilere bol ve bereketli bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.