T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Van’dan Katar’a 2020 Yılının İlk Koyun İhracatı Gerçekleştirildi

Yayın Tarihi : 30.6.2020
2019 yılında 30 yıl aradan sonra Van'dan Katar’a toplam 32.425 baş koyun gönderilmişti. Pandemi sürecinden sonra 2020 yılında 1.250 baş kesimlik erkek toklu Katar Doha’ya ihraç edildi.

Saray ve Özalp ilçelerimizde bulunan işletmelerde yetiştirildikten sonra Katar’a gönderilen 1.250 baş erkek toklu akkaraman ve melezi ırklarından olduğu ve tokluların Saray ve Özalp İlçelerinden Ankara Esenboğa Havalimanına nakledildikten sonra Katar'a uçak ile gönderildiği belirtildi. 

Katar Doha’ya yapılan ihracat sonrası değerlendirmelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Görentaş Van’ın koyun varlığında ülkemizde birinci olduğunu söyledi.  Van’ın hayvancılık potansiyelinin daha fazla olduğunu belirten Görentaş Yeni pazarlara açılmanın Ülkemiz ve Van ekonomisi için ciddi bir katkı ve istihdam yaratacağını belirtti. 

İl Müdürü Görentaş, bu ihracatın başlangıç olduğunu ve yaklaşık 3.000 toklunun daha Katar’a gönderileceğini vurgulayarak yurtdışı pazarlara ulaştıkça ilimiz koyunculuğunun daha iyi yerlere geleceğini söyledi. Bu ihracatın ülkemiz ve ilimiz için hayırlı olması temennisinde bulundu.